28 Ekim 2021 | 19.30

Arap Tarihinin Sömürgeci Etkilerden Arındırılması

28 Ekim Perşembe günü saat 19:30’da Kapadokya Üniversitesi Youtube kanalından canlı olarak yayımlanacak “Arap Tarihinin Sömürgeci Etkilerden Arındırılması” başlıklı projenin ilk programına, dünyaca ünlü düşünür ve Rice Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Ussama Makdisi konuk oluyor. Modern Arap tarihi, ABD-Arap devletleri ilişkileri, Osmanlı tarihi, misyonerler tarihi ve mezhepçilik konularında çalışmalar yapan Profesör Makdisi, birçok dile çevirisi yapılmış “Age of Coexistence”, “Faith Misplaced”, “Artillery of Heaven: American Missionaries and The Failed Conversion of The Middle East” ve “Culture of Sectarianism: Community, History and Violence in Nineteenth-Century Ottoman Lebanon” adlı kitapların yazarı.

Moderatörlüğünü Kuzey Carolina Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Cemil Aydın’ın yapacağı programda, Prof. Makdisi ile “İnsanlık ve gezegenimizin geleceği için öngörüler ve daha iyi bir gelecek için ne yapılmalıdır?” konusu masaya yatırılacak.

Siyasa Belgesi

Arap Tarihinin Sömürgeci Etkilerden Arındırılması
Arap Tarihinin Sömürgeci Etkilerden Arındırılması

Orta Doğu’nun sömürgeci etkilerden arındırılması hem batıda hem de doğuda yakın dönem tarih araştırmalarının en çok tartışılan konularından biri olmuştur. Rice Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Us...

Belgenin tamamını indirmek için tıklayınız.

Prof. Ussama Makdisi

Rice Üniversitesi Öğretim Üyesi

Rice Üniversitesi Tarih Bölümünde öğretim üyeliği görevini yürüten Profesör Ussama Makdisi aynı üniversitede Arap-Amerikan Eğitim Vakfı’nın başkanlığı görevini de yürütmektedir. Lisans eğitimini 1990 yılında Wesleyan Üniversitesinde ve doktorasını 1997 yılında Princeton Üniversitesinde tamamlayan Prof. Makdisi, Modern Arap tarihi, ABD-Arap Devletleri ilişkileri, Osmanlı tarihi, Misyonerlik tarihi ve Mezhepçilik konularında çalışmalar yapmaktadır. Profesör Makdisi’nin “Age of Coexistence: The Ecumenical Frame and the Making of the Modern Arab World” (2019), “Faith Misplaced: the Broken Promise of U.S.-Arab Relations, 1820-2001” (2010),  “Artillery of Heaven: American Missionaries and the Failed Conversion of the Middle East” (2008), “The Culture of Sectarianism: Community, History, and Violence in Nineteenth-Century Ottoman Lebanon” (2000) ve editörlüğünü yaptığı “Memory and Violence in the Middle East and North Africa” (2006) adlı kitapları birçok dile çevrilmiştir. Profesör Makdisi’nin uluslararası alanda birçok eseri ve ödülü bulunmaktadır.

Prof. Cemil Aydın

Kuzey Carolina Üniversitesi Öğretim Üyesi

Kuzey Carolina Üniversitesi Tarih bölümünde öğretim üyeliği görevini yürütmektedir. Lisans eğitimini 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesinde, yüksek lisansını 1995 yılında İstanbul Üniversitesinde ve doktorasını 2002 yılında Harvard Üniversitesinde tamamlayan Prof. Cemil Aydın, özellikle Osmanlı ve Japon İmparatorluklarının uluslararası ve düşünce tarihi ağırlıklı olmak üzere Modern Orta Doğu Tarihi ve Modern Asya tarihi konularında çalışmalar yapmaktadır.