27 Nisan 2022 | 19.00

Büyümenin Sınırlarını Yeniden Düşünmek

27 Nisan Çarşamba günü saat 19:00’ta Kapadokya Üniversitesi Youtube kanalından canlı olarak yayımlanacak “İnsanlık ve Gezegen İçin Ortak Ufuk Tasavvuru” seminer serisinin onuncu programına, ekolojik ekonomi ve politik ekoloji konularında önde gelen teorisyenler arasında yer alan Barselona Otonom Üniversitesi öğretim üyesi, ICREA Araştırma Profesörü Giorgos Kallis konuk olacaktır. Çevre adaleti, politik ekoloji ve ekonomik küçülme gibi konularda araştırmalar yapan Profesör Kallis “Degrowth: A Vocabulary for a New Era” (2014, Routledge), “In Defense of Degrowth” (2017), “Degrowth” (2018, Agenda Publishing), “Limits Why Malthus Was Wrong and Why Environmentalists Should Care” (2019, Stanford University Press) ve “The Case for Degrowth” (Wiley, 2020) kitaplarının yazarıdır. 2014 tarihli kitabı “Küçülme: Yeni Bir Çağ İçin Kavram Dağarcığı” (Metis, 2020) Türkçe’ye de çevirilmiştir. Prof. Kallis’in “Büyümenin Sınırlarını Yeniden Düşünmek” başlıklı bir konuşma yapacağı programın moderatörlüğünü Groningen Üniversitesi, Mekansal Planlama ve Çevre Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ethemcan Turhan yapacaktır.

Siyasa Belgesi

Küçülme: Adil bir geçişe yönelik stratejiler ve zorluklar
Küçülme: Adil bir geçişe yönelik stratejiler ve zorluklar

Farklı platformlarda yoğun bir şekilde yürütülen ulusal ve uluslararası çalışmalara rağmen, iklim değişikliği ile mücadelede hedeflerimizden hala çok uzaktayız. Yüksek gelirli ekonomilerde, bir yandan...

Belgenin tamamını indirmek için tıklayınız.

Prof. Giorgos Kallis

Barselona Otonom Üniversitesi Öğretim Üyesi

Profesör Giorgos Kallis, Barselona Otonom Üniversitesi Çevre Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü’nde ICREA Araştırma Profesörü olarak görev yapmaktadır. Lisans eğitimini kimya alanında, yüksek lisans eğitimini çevre mühendisliği alanında Imperial College’da (İngiltere), doktora eğitimini çevre politikaları alanında University of the Aegean’da (Yunanistan) ve ikinci yüksek lisans eğitimini ekonomi alanında Barcelona Graduate School of Economics’de (İspanya) tamamlamıştır. Daha önce University of California-Berkeley’deki Enerji ve Kaynaklar gurubunda Marie Curie International Fellow olarak görev yapmıştır. Çevre adaleti, politik ekoloji ve ekonomik küçülme gibi konularda araştırmalar yapan Profesör Kallis “Degrowth: A Vocabulary for a New Era” (2014, Routledge), “In Defense of Degrowth” (2017), “Degrowth” (2018, Agenda Publishing), “Limits Why Malthus Was Wrong and Why Environmentalists Should Care” (2019, Stanford University Press) ve “The Case for Degrowth” (Wiley, 2020) kitaplarının yazarıdır. 2014 tarihli kitabı “Küçülme: Yeni Bir Çağ İçin Kavram Dağarcığı” (Metis, 2020) adıyla Türkçe’ye de çevirilmiştir. Profesör Kallis’in uluslararası akademik dergilerde pek çok bilimsel eseri ve ödülü bulunmaktadır.

Dr. Ethemcan Turhan

Groningen Üniversitesi Öğretim Üyesi

Dr. Ethemcan Turhan, Groningen Üniversitesi, Mekansal Bilimler Fakültesi’nde çevresel planlama alanında öğretim üyesidir. Lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden, yüksek lisans ve doktorasını Barselona Otonom Üniversitesi’nden almıştır. 2014-2015 döneminde iklim değişikliği alanında Mercator-IPM araştırmacısı olarak İstanbul Politikalar Merkezi, Sabancı Üniversitesi’nde çalışmıştır. Ana araştırma alanları iklim adaleti ve enerji demokrasisinin kesişiminde bulunmaktadır. “Transforming Socio-Natures in Turkey: Landscapes, State and Environmental Movements” adlı kitabın eş-editörlüğünü yapmıştır. (Routledge Environmental Humanities Series, 2019).