7 Haziran 2022 | 20.00

Neoliberalizmin Harabelerinden Nereye?

07 Haziran Salı günü saat 20:00’de Kapadokya Üniversitesi Youtube kanalından canlı olarak yayımlanacak “İnsanlık ve Gezegen İçin Ortak Ufuk Tasavvuru” seminer serisinin onikinci programına, eleştirel hukuk çalışmaları ve feminist teoriye getirdiği yeni ve eleştirel yaklaşımla tanınan Berkeley Kaliforniya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Wendy Brown konuk olacaktır. Demokrasi ve egemenlik konularında çalışmalar yapan Prof. Brown Manhood and Politics: A Feminist Reading in Political Theory (New Feminist Perspectives) (1998), Edgework: Critical Essays on Knowledge and Politics (2009), Regulating Aversion: Tolerance in the Age of Identity and Empire (2009), Walled States, Waning Sovereignty (2010), Undoing the Demos: Neoliberalism’s Stealth Revolution: Neoliberalism’s Stealth Revolution (Near Future Series)” (2015) Politics Out of History (2018), In the Ruins of Neoliberalism: The Rise of Antidemocratic Politics in the West (2019) ve States of Injury: Power and Freedom in Late Modernity (2020) dahil bir çok kitabın yazarıdır. Profesör Brown’un Türkçeye çevrilmiş dört kitabı bulunmaktadır. “Neoliberalizmin Harabelerinden Nereye” başlığı altındaki programın moderatörlüğünü Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Burak Özçetin yapacaktır.

Siyasa Belgesi

Neoliberalizmin Harabelerinden Nereye?
Neoliberalizmin Harabelerinden Nereye?

Prof. Wendy Brown batı özgürlüğünün sorunlu miraslarını ele almakta ve bu mirasların neoliberal bir vizyonun parçası olmadığını ancak kasıtsız bir şekilde neoliberal sebeplerden dolayı ortaya çıktığın...

Belgenin tamamını indirmek için tıklayınız.

Prof. Wendy Brown

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi Öğretim Üyesi

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Wendy Brown günümüzün en önemli siyasi teorisyenleri arasında kabul edilmektedir. Prof. Brown lisans eğitimini Ekonomi ve Politika alanında Santa Cruz Kaliforniya Üniversitesinde, yüksek lisans ve doktorasını Politika alanında Princeton Üniversitesinde tamamlamıştır. Eleştirel hukuk çalışmaları ve feminist teoriye getirdiği yeni ve eleştirel yaklaşımla tanınan Prof. Brown demokrasi ve egemenlik konularında çalışmalar yapmaktadır. “Manhood and Politics: A Feminist Reading in Political Theory (New Feminist Perspectives)” (1998), “Edgework: Critical Essays on Knowledge and Politics” (2009), “Regulating Aversion: Tolerance in the Age of Identity and Empire” (2009), “Walled States, Waning Sovereignty” (2010), “Undoing the Demos: Neoliberalism’s Stealth Revolution: Neoliberalism’s Stealth Revolution (Near Future Series)” (2015) “Politics Out of History” (2018), “In the Ruins of Neoliberalism: The Rise of Antidemocratic Politics in the West” (2019) ve “States of Injury: Power and Freedom in Late Modernity” (2020) kitapları dahil olmak üzere çok sayıda bilimsel eseri bulunmaktadır. Türkçeye çevrilmiş dört kitabı bulunan olan Profesör Brown’un uluslararası alanda bir çok eseri ve ödülü bulunmaktadır.

Prof. Burak Özçetin

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Burak Özçetin İstanbul Bilgi Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. 2006-2007 yıllarında Fulbright Bursu ile New School for Social Research Siyaset Bilimi Bölümü’nde (New York) misafir araştırmacı olarak bulundu.
İletişim kuramları, siyasal iletişim, Osmanlı-Türk siyasal hayatı, kültürel incelemeler, siyasal ve sosyal kuram temel ilgi alanlarıdır. Özçetin’in kitle iletişim kuramlarını sistematik bir şekilde ele alan kitabı Kitle İletişim Kuramları: Kavramlar, Okullar, Modeller 2018’de (5. Baskı 2022) İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Şu anda siyasal iletişim kuramları ve siyasal iletişimin Türkiye’deki seyrine dair bir kitap üzerinde çalışıyor.