29 Ağustos 2022 | 14.00

Acısız Medeniyet

Günümüz Japon felsefe camiasının en etkili düşünürlerinden biri olarak kabul edilen, Japonya’daki Waseda Üniversitesi’nden Prof. Masahiro Morioka, “İnsanlık ve Gezegen için Ortak Bir Ufuk Tasavvuru Projesi” seminer dizisinin on dördüncü programına konuk olacak. Seminer 29 Ağustos Pazartesi günü saat 14:00’de (Türkiye saati ile) Kapadokya Üniversitesi YouTube kanalından canlı yayınlanacaktır. Prof. Morioka başta Japonca olmak üzere birçok kitabın yazarıdır. “Painless Civilization 1: A Philosophical Critique of Desire” adlı son kitabı, “Acısız Medeniyet” başlığıyla Türkçe dahil birçok dile çevrildi.

“Acısız Medeniyet” konulu söyleşinin moderatörlüğünü Kapadokya Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sinan Akıllı yapacaktır.

Siyasa Belgesi

Acısız Medeniyetin Karanlık Yüzü: İnsan Arzuları Üzerine Felsefi Bir Araştırma
Acısız Medeniyetin Karanlık Yüzü: İnsan Arzuları Üzerine Felsefi Bir Araştırma

Çağdaş medeniyet bize “haz ve rahatlık” vermeyi, “acı ve ıstırabı” mümkün olduğunca ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu durum özellikle gelişmiş ülkelerde belirgindir. Çağdaş medeniyet “acısız bir m...

Belgenin tamamını indirmek için tıklayınız.

Prof. Masahiro Morioka

Waseda Üniversitesi Öğretim Üyesi

Japonya’nın Waseda Üniversitesi’nde felsefe ve etik profesörü olan Masahiro Morioka, mevcut Japon felsefe topluluğundaki en etkili düşünürlerden biri olarak kabul ediliyor. Yaşam felsefesi, yaşam çalışmaları, biyoetik, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve çağdaş uygarlığın eleştirisi alanlarında uzmanlaşmıştır. Lisans ve yüksek lisansını Tokyo Üniversitesi’nde Etik alanında; Doktorasını Osaka Eyalet Üniversitesi’nde Beşeri Bilimler alanında yaptı. Çoğu Japonca olmak üzere birçok kitabın yazarıdır. “Acısız Medeniyet 1: Arzunun Felsefi Bir Eleştirisi” adlı son kitabı, “Acısız Medeniyet” başlığıyla Türkçe dahil birçok dile çevrildi. Tokyo Felsefe Projesi’nin direktörü ve Journal of Philosophy of Life’ın baş editörüdür.

Dr. Sinan Akıllı

Kapadokya Üniversitesi Öğretim Üyesi

Sinan Akıllı Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Doçent olarak çalışmakta ve Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü müdürlüğü görevini yürütmektedir. Ecocene: Cappadocia Journal of Environmental Humanities adlı süreli yayının ortak baş editörlüğünü de yapmaktadır. Lisans öğrenimini Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 1999 yılında tamamlayan Akıllı, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını da İngiliz Kültür Araştırmaları alanında aynı üniversitede 2001 ve 2005 yıllarında tamamlamıştır. Güncel araştırma ve yayınları on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıl İngiliz romanı incelemelerini yeni gelişmekte olan eleştirel hayvan çalışmaları alanı ile birleştirmektedir.